Video-rozhovor a článek z diskuze z kulatého stolu na téma KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST

Home/ Novinky / Video-rozhovor a článek z diskuze z kulatého stolu na téma KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST
Tisk
Video-rozhovor a článek z diskuze z kulatého stolu na téma KYBERNETICKÁ BEZPEČNOST
23. 2. 2023

Odborná diskuze u kulatého stolu, na téma kyberbezpečnost, proběhla 16. února 2023 ve studiu Aktuálně TV v mediálním domě Economia, a.s. v Praze. Mezi diskutujícími byl i Jindřich Šavel, CEO Novicomu.

Experti na problematiku cyber security v debatě upozornili na to, že kyberútoky jsou na denním pořádku, firmy platí na výkupném miliony. Útoky, o kterých se dozvídáme z médií, jsou jen špičkou ledovce. Skutečné množství úspěšných kyberútoků je nejméně o řád, možná i o několik řádů vyšší, než by bylo možné soudit podle veřejně dostupných informací.

U stolu se sešli:

  • Jindřich Šavel, CEO, Novicom, s.r.o.
  • Petr Kocmich, Global Cybersecurity Delivery Manager, Soitron
  • Josef Grill, zakladatel, WEDOS Internet
  • Jaroslav Cihelka, jednatel, ComSource

Debatu moderoval Marek Miler - redaktor z Hospodářských novin.

Jindřich Šavel v debatě popsal techniku hackerů jako „střelbu z brokovnice“ na nedostatečně zabezpečené firemní sítě a systémy. „Požadavek výkupného za zašifrovaná data je často až poslední fází útoku. Útočníci mohou být v síti své oběti třeba i několik let a až při svém odchodu si řeknou o peníze,“ dodává Šavel.

Zranitelnost českých firem souvisí s podceňováním business continuity managementu neboli schopnosti organizace pokračovat v dodávkách produktů a služeb i po rušivém incidentu. Podle Jindřicha Šavla firmy často nevědí, co mají v případě útoku dělat, a jak svůj provoz co nejrychleji obnovit. „Pokud by takové plány měly, tak jim sice obnova zabere třeba dva dny, ale nebudou donuceny platit výkupné.“

Více se dozvíte v rozhovoru v archivu webu Hospodářských novin »
nebo na serveru Aktuálně.cz »

V tištěné podobě vyšel článek v Hospodářských novinách ve středu 22. 2. 2023.

Společné foto - autor: Matej Slávik, HN